Mikroelementy chelatowe – dobry wybór w żywieniu trzody chlewnej

Związki mineralne mają olbrzymie znaczenie dla funkcji życiowych organizmu, uczestniczą we wszystkich procesach i przemianach, wchodzą w skład wielu enzymów i hormonów regulują ich metabolizm. Organizm świni to ponad 30 pierwiastków, będących budulcem ich ciała, układu kostnego, tkanek miękkich i płynnych. Na podstawie ilości niezbędnej poszczególnych pierwiastków podzielono je na makro i mikroelementy.  Do makroelementów zalicza się wapń, fosfor, potas, sód chlor, magnez i siarkę. Do najważniejszych mikroelementów: żelazo, chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, mangan, miedź, molibden, selen i krzem. Zapotrzebowanie na najbardziej istotne mikroelementy w żywieniu świń badał między innymi zespół naukowców pod kierunkiem profesora Eugeniusza R Grela W tabeli 1. podaję zalecane przez nich zawartości mikroelementów w 1kg mieszanki pełnoporcjowej.

Tab.1. Zawartość mikroelementów w 1 kg mieszanki pełnoporcjowej dla prosiąt i tuczników ( Grela i WSP.Grower  2009r).

Składnik Prosięta do 25kg Starter Grower Finiszer
Żelazo, mg 150 120 100 80
Miedź, mg 160 150 20 20
Mangan, mg 60 50 40 40
Cynk, mg 140 120 100 80
Jod, mg 1,0 0,8 0,7 0,6
Kobalt,  mg 0,5 0,4 0,3 0,3
Selen, mg 0,5 0,4 0,3 0,3

 

Niedobory żywieniowe w tym zakresie zdarzają się coraz rzadziej, co wiąże się z coraz ściślej i dokładniej komponowanymi paszami, dodatkami paszowymi i premiksami.  Niemniej jednak chciałabym dziś zwrócić uwagę na niektóre szczególnie ważne aspekty dostarczenia związków mineralnych w pożywieniu dla świń. Otóż wobec znacznych ograniczeń ilościowych zawartości mikroelementów, jakie wprowadziło Rozporządzenie Komisji WE Nr 1334/2003, musiała nastąpić zmiana formy ich dostarczania i zwiększenia dostępności poszczególnych pierwiastków dla zwierząt. W naturze pierwiastki najczęściej występują w formie kopalin – dolomity, fosforany, kredy i takie po odpowiedniej obróbce oczyszczaniu, mieleniu i mieszaniu z czystymi uzyskiwanymi w drodze syntezy chemicznej trafiały w formie premiksu do mieszanek paszowych i koryta zwierząt. Są niskoprzyswajalne i stanowią duże obciążenie dla organizmu zwierzęcego, w znacznej części wydalane stanowią również zagrożenie dla środowiska naturalnego. Niestety środowisko przewodu pokarmowego nie jest idealnym miejscem dla sprawnego zachodzenia procesu naturalnej chelatacjiprzetworzenia w związek organiczny. Istnieje bardzo wiele czynników, które go zakłócają, dlatego jest on bardzo mało efektywny. Po pierwsze bardzo często nie ma odpowiedniej ilości właściwych składników organicznych, w związku z tym minerał nieorganiczny nie jest wyłapywany. Okazuje się, że pierwiastki dostarczane zwierzętom wchodzące w skład kompleksów organicznych są znacznie lepiej absorbowane przez organizmy żywe. Aby przekształcić pierwiastek z formy nieorganicznej w organiczną konieczne jest zastosowanie tak zwanego procesu chelatacji. Oznacza on proces wiązania związków mineralnych przez słabe kwasy organiczne. Pierwiastki z chelatów są pobierane przez zwierzęta zgodnie z zapotrzebowaniem, a nadmiar jest usuwany wraz z nieaktywnym chelatem. Stosowanie takich mikroelementów ułatwia właściwe wymieszanie ich z paszą, zmniejsza zapylenie i higroskopijność.  Z punktu widzenia nauki najlepszymi chelatami są aminokwasy, które same są bardzo potrzebnymi składnikami białka to w sposób bezpośredni umożliwiają absorpcję pierwiastka do jelita. Obecnie najczęściej w żywieniu świń wykorzystuje się chelaty glicynowe II generacji. Unia europejska dopuszcza również, jako substancję przenoszącą mikroelementy białko sojowe, o mniejszej biodostępności. Zastosowanie związków mineralnych w postaci chylatów wpływa korzystnie na przyrosty dzienne szczególnie prosiąt i warchlaków, również stwierdzono zmniejszenie zużycia paszy w tuczu. Ponadto wpływa na zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności prosiąt, poprawę cech reprodukcyjnych u knurów i loch, ograniczenie kanibalizmu, zmniejszenie podatności na stres. Trzeba również zwracać szczególną uwagę na sposób przechowywania paszy zawierającej czynne związki mineralne i witaminy. Powinny one być przechowywane w ciemnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach  najlepiej nie dłużej jak 30 dni.

Żelazo to mikroelement, który odgrywa kluczową rolę w procesie oddychania, jest składnikiem hemoglobiny  ( naturalny chelat żelaza – cząstkę hemu otacza atom żelaza), w tkance mięsnej – mioglobiny, w surowicy krwi – transfery, występuje również w wątrobie i mleku.  Organizm świń ma niewielkie możliwości magazynowania żelaza stąd trzeba go stale dostarczać w wystarczającej ilości. Prosięta rodzą się z bardzo niewielką ilością żelaza  i powinny pobierać go od 7 do 16 mg dziennie w zależności od swojej masy ( Pastuszak 2009 ) a mleko lochy zawiera 1,0 do 1,5 mg w litrze. Musimy go, więc uzupełnić profilaktycznie w iniekcji lub doustnie w ilości 100-200 mg/sztukę już w pierwszych dniach życia, gdy prosięta nie pobierają jeszcze paszy stałej.  Najlepsze wyniki osiągano, gdy po urodzeniu prosiętom podano 100 mg żelaza w iniekcji a potem do pierwszej paszy 120mg/Fe /kg mieszanki w postaci chelatu ( Pastuszak 2009r). Zapotrzebowanie świń rosnących na ten pierwiastek zawiera tabela 1, natomiast w paszach dla knurów i loch zaleca się 140 mg/kg paszy, dla loszek hodowlanych 100 mg/kg paszy ( Grela i wsp. 2009r).

Miedź  jest stymulatorem wzrostu, występuje w wielu enzymach, wykazuje działanie przeciw robaczycom i niektórym wirusom. Jest konieczna w syntezie wielu enzymów ważnych między innymi przy syntezie hemoglobiny, przy procesach związanych z płodnością i wspomaga kostnienie. Działa jak antyoksydant. Wchłanianie miedzi polepsza niewielki dodatek drożdży w paszy. Dużo szkód w hodowli daje jej nadmiar w paszy powodując gromadzenie się jej w wątrobie i mięśniach przez co następuje osłabienie wzrostu, anemia, zmiana struktury włosa, zaburzenia w układzie nerwowym, w dużych ilościach prowadzi do zatruć. Wspomniana dyrektywa ogranicza podawanie jej w postaci siarczanu do 30 ppm. Stąd bardzo ważne podanie jej we właściwych ilościach w formie chelatu.

Cynk pełni ważna rolę w przemianach białka, węglowodanów, tłuszczów i kwasów nukleinowych. Cynk podobnie jak miedz działa jako antyoksydant odgrywając ważną rolę w procesie ochrony komórek przed działaniem wolnych rodników. Niedobory cynku powodują zmiany zabarwienia i rogowacenie skóry, zanik apetytu, w skrajnych przypadkach biegunki i wymioty. Groźny jest także jego nadmiar powoduje bowiem słabsze pobranie paszy, nieżyty żołądka krwawienia wewnętrzne, anemię i zapalenia stawów. Dyrektywa wprowadziła ograniczenie stosowania tlenku cynku w dawce dla prosiąt odsadzonych do 3000 ppm.

Selen – jego obecność jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania układu enzymatycznego, niezbędny do normalnego funkcjonowania trzustki. Jest silnym antyutleniaczem. Wywołuje korzystny wpływ na rozród szczególnie zwiększa żywotność i ruchliwość plemników przez co poprawia jakość spermy knura. Jego niedobór powoduje dystrofię mięśni u zwierząt.

Mangan jest składnikiem enzymów i odpowiedzialny jest za przemiany węglowodanów i tłuszczów. Wpływa na wzrost kości odporność organizmów i czynności rozrodcze.

Jod – niezbędny do produkcji w tarczycy – hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny regulujących wszystkie procesy życiowe organizmów zwierzęcych. Zarówno niedobór jak i nadmiar zakłóca normalne funkcjonowanie, wzrost i rozwój.

Kobalt – również niezbędny składnik wielu enzymów oraz witaminy B12 – regulującej produkcję czerwonych krwinek. Niedobór powoduje niedokrwistość i zahamowanie wzrostu.

Krzem – stwierdzono, że krzem pełni ważną rolę w funkcjonowaniu tkanek łącznych, szczególnie w kościach i chrząstkach, przy tworzeniu kolagenu i glikozaminoglikanu. Dodatkowo stężenie krzemu osiąga wysokie stężenia w mitochondriach tych komórek. Większą wagę do tego pierwiastka przywiązuje się w żywieniu kur.

Ważne jest więc aby każdego mikroelementu trzoda chlewna otrzymywała tyle ile potrzebuje i w jak najbardziej dostępnej formie, bez obciążania organizmu. Właściwie skomponowane mikroelementy mają bowiem znaczący wpływ na zdrowie i produkcyjność naszych zwierząt, zarówno w procesach rozrodczych jak i w tuczu.  Zastąpienie nieorganicznych postaci mikroelementów postaciami organicznymi np. chelatami nazywanymi przez niektórych „biopleksami mineralnymi”, albo białczanami obniża również ich ilość wydalaną z odchodami zwierząt a więc chroni środowisko naturalne.

                                   Maria Gwizdała
PODR Gdańsk

 

Kalendarz wydarzeń

Pomoc zdalna

Blog dla Rolnika

Blog dla Rolnika

Nasz miesięcznik

Pomorskie Wieści Rolnicze

SIR

BIOPOMORZE

PROJEKTY

 

Projekt BIOBALT

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Gospodarka nawozami

Racjonalna gospodarka nawozami

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2

Infobox projektowy 1

WFOSiGW wersja kolor

Infobox projektowy 2

Infobox projektowy 1

Infobox projektowy 3

Infobox projektowy 2